Účesové trendy 20. století (1): Od kudrlinek až po presleyovské vlny


V průběhu 20. století se účesová móda měnila. Kadeřnické řemeslo přineslo jeden obrovský vynález – trvalou ondulaci, která umožnila ženám lehce se podobat nezbedné ovečce.

Chlapecká jednoduchost

Na začátku 20. století letí v účesové tvorbě především jednoduchost, až jakási strohost.

Muži dávají přednost krátce zastřiženým napomádovaným vlasům s pěšinkou učesanou na straně, dámy se zhlédly v krátkém chlapeckém sestřihu.

A obě pohlaví podléhají módě mírně zvlněných vlasů.

 

Bez mikáda ani ránu

Ve 20. letech 20. století se do popředí vlasové tvorby dostává praktičnost. Muži si své krátké napomádované vlasy češou dozadu. Ženám se zalíbí mikáda, a to jak rovná, nošená se zastřiženou ofinou, tak i různě zvlněné varianty, jež ofinu zcela postrádají.

 

V zajetí kudrlinek

Ve třicátých letech se vlasy prodlužují k ramenům. Ženy si libují v tzv. bob cut. Kolem obličeje se vlasy jim jemně vlní, na temeni, po stranách a v týlu se skládají do ruliček, což je dílem moderní novinky – trvalé ondulace. Objevuje se také barvení. Pánové se opět neobejdou bez pomády, na stranách si vlasy sestřihávají, nahoře je ovšem nechávají delší a honí si je dozadu.

 

Větší svoboda pro vlasy

Salóny krásy zažívají ve čtyřicátých letech doslova boom s horkou novinkou v podobě vodové ondulace. Díky tomu nedochází k poničení vlasů a pokožky jako dříve u trvalé. Tato nová úprava také dává vlasům větší svobodu, už se nemusí tak přísně splétat do ruliček. Velmi žádané se stávají barvené blond odstíny. Vysoké účesy z delších vlasů s vlnami, takovým vlasovým kreacím dávají přednost zejména starší dámy. Zato muži stále ještě neupustili od spousty napatlané pomády na své hlavě a z vlasů si pro změnu vytvářejí efektní vlnu.

 

Elvisova vlna

Pro padesátá léta se stávají synonymem polodlouhé hřívy. Po foukané ondulaci s velkými vlnami touží téměř každá žena. Na temeni a v týlu si dámy nechávají vlasy delší, kolem obrysů obličeje si je zkracují. Muži pořád holdují pomádě, kterou roztírají na vlasy s pěšinkou vytvořenou na straně nebo také s efektní vlnou po vzoru zpěváka Elvise Presleyho.

 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XI877D6gd_0[/youtube]